Kvalifikacije za SP: Košarkaši BiH pobijedili Belgiju

Share

Košarkaši Bosne i Hercegovine su pobijedili Belgiju u dramatičnoj završnici u trećem kolu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2019. godine u Kini rezultatom 72:70.

Dugo se najavljivao meč s Belgijancima u Skenderiji, a nije slučajno Dule Vujošević pozivao na oprez i govorio da nas čeka paklen meč. Bez Kikanovića, naš tim se mučio s gostima i jedva došao do pobjede.

Naša reprezentacija je odlično otvorila utakmicu i na krilima fenomenalnog Stipanovića povela rezultatom 11:5. Nakon toga Belgijanci prave seriju 7:0 i stižu do vodstva rezultatom 12:11.

Do kraj četvrtine se igralo koš za koš, a nakon deset minuta na semaforu je stajao rezultat 17:17.

Početkom druge četvrtine Belgija je povela rezultatom 21:19, a potom je uslijedila serija naših igrača 11:2 za vodstvo 30:23. Do kraja poluvremena Belgijanci su uspjeli smanjiti zaostatak, a BiH odlazi na odmor s vodstvom 34:28.

Koliko god to izgledala dobra prednost u meču s malim brojem poena, toliko smo u trećoj četvrtini izgledalo bezidejno i nemoćno, da smo od plus šest došli do minus šest.

Već na uvodu zadnje dionice vidjelo se da će biti drame. Belgijanci nisu popuštali, no nismo im dali da nam se odlijepe. Trojkom Muse uspjeli smo izjednačiti na 59:59.

I kada se trebalo slomiti Belgijance, uslijedila je serija grešaka, a Belgijanci uz malo sreće i čudnih poena dolaze do plus pet na tri minute do kraja meča.

Belgijanci su došli lako do plus osam i izgledalo je da je priča gotova, a onda Halilović i Musa prave seriju i dolazimo na samo tri poena zaostatka.

Uz podršku s tribina, naši momci se nisu predavali, a onda Gordićeva trojka u pravom trenutku za 66:66. Gordić ubrzo ponovo poentira i 9:0 serijom dolazimo do 68:66.

Kod rezultata 70:70, dosuđena su slobodna bacanja za BiH, a Gordić je oba puta precizan za 72:70 na 3.3 sekunde do kraja. Imali su Belgijanci šut za pobjedu, ali su pogodili kada je već isteklo vrijeme.

Gordić je sa 17 poena predvodio BiH, dok su po 16 ubacili Musa i Stipanović, 10 Halilović. Na drugoj strani Serron je ubacio 19, Obasohan 16 poena, Tabu je ubacio 13 poena.